Výročí 100 let od vzniku Československa

Vznik Československa umožnil vývoj vysokého zemědělského i lesnického školství.

Historie České zemědělské univerzity v Praze sahá až do roku 1906, kdy byl zřízen zemědělský odbor při České vysoké škole technické (ČVŠT), děkanem se stal významný odborník profesor Julius Stoklasa. Právě události, které vyústily ve vznik nové republiky, umožnily nový rozmach školy. V srpnu 1920 se tak odbor transformoval na samostatnou fakultu s názvem Vysoká škola zemědělského a lesnického inženýrství (VŠZLI), škola se tak skládala ze dvou odborů (Lesnický odbor vznikl samostatně na zemědělském v roce 1919). Přelomový byl pak pro školu rok 1952, kdy byla vládním nařízením z dosavadní VŠZLI při ČVUT zřízena samostatná Vysoká škola zemědělská v Praze. Dalším důležitým krokem pak byl rok 1995, kdy se Vysoká škola zemědělská přejmenovala na Českou zemědělskou univerzitu v Praze.

Rok 1918 jednoznačně patří k přelomovým obdobím moderních československých dějin. Události, které stály na počátku zrodu moderního českého státu, nemalou měrou ovlivnily vývoj vysokého zemědělského školství i České zemědělské univerzity v Praze. Proto se i ČZU připojuje k oslavám tohoto významného výročí. Na tzv. Republikový podzim jsme si tak připravili řadu akcí. Aktuálně se například v pondělí 29. října uskuteční Slavnostní vědecká rada v Betlémské kapli. Podrobné informace o všech akcích objevíte na tematickém webu.